Jak dbać o ławki i inne meble miejskie

Mała architektura kojarzy się z obiektami użyteczności publicznej. Ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe prócz swojej podstawowej funkcji, którą jest zagwarantowanie mieszkańcom wygody przebywania na ulicach, alejach i deptakach powinny przede wszystkim odznaczać się dużą estetyką i dopasowanym do otoczenia wyglądem.

Jednym z ważniejszych czynników, które decydują o tym czy meble miejskie będą estetyczne i utrzymają swój wygląd niezmiennie przez dłuższy czas są dobrze dobrane farby do metali. Elementy metalowe przeważają w każdej konstrukcji obiektów małej architektury – czy będą to ławki, tablice informacyjne, słupki czy cokolwiek innego. Każdy producent mebli miejskich stara się zabezpieczać swoje produkty w jak najlepszy sposób by służyły na długo swoim klientom. Niestety nawet najlepsze zabezpieczenie np. ławki miejskiej nie daje wiecznej gwarancji.

Malowanie elementów metalowych jest zadaniem trudnym przede wszystkim z tego względu, że metal jest materiałem, który nie nasiąka farbą ani żadnym innym płynem. Zatem farba tworzy jedynie powłokę malarską na metalu. A malowanie jest niestety konieczne, gdyż surowy metal szybko wchodzi w reakcje z pierwiastkami z otoczenia i atmosfery. Najpopularnieszym tego efektem jest rdza.

Sytuacja jest prostsza gdy naszym materiałem jest stal nierdzewna – obecnie bardzo często stowona w konstrukcji mebli miejskich. Stal nierdzewna nie musi być pokrywana w zasadzie żadną farbą. Oczywiście można to zrobić np. ze względów estetycznych. Stal nierdzewna nie reaguje jednak z pierwiastkami z otoczenia (przynajmniej nie w takim stopniu) i jej powierznia nie ulega utlenieniu.

Dodaj komentarz